Zmiany na Facebooku (06.2021)

Facebook prawdopodobnie wprowadza dużo zmian. Jaki to będzie miało wpływ na profile firmowe? 🤔

O tym mówi się najczęściej:

✅ znika "lubię to", zostaje "obserwuj",

✅ znikają recenzje, nic nie powstaje w zamian,

✅ profil firmowy będzie przypominał prywatny,

✅ regularnie ucinane są zasięgi organiczne na rzecz płatnych reklam.

Odniosę się do podpunktów według powyższej kolejności – takie trochę, co ja o tym myślę i dlaczego nie warto panikować.👉 Według mnie czy strona będzie polubiona czy jest obserwowana, nie ma większego znaczenia. Wciąż liczy się ZAANGAŻOWANIE, ciekawy content i dobieranie właściwej grupy odbiorców.👉 Szkoda, bo rzeczywiście sporo osób korzysta z tej funkcji – alternatywnie pozostaje wizytówka Google, która może nam wszystkim wyjść na dobre (tj. zbieranie recenzji w jednym miejscu – dodatkowo myślę, że Google ma jednak ogromną siłę przebicia, nawet większą niż Facebook).


👉 Uważam, że ta forma wygląda smutno – na przykład panel informacyjny zamieni się w podobny do tego, jaki widzimy na profilach prywatnych. W grudniu 2020 r. Facebook zasugerował mi zmiany na jednym z kont klientów. Spróbowałam i nie byłam zadowolona, aczkolwiek i ten design pewnie będzie kwestią przyzwyczajenia (jak wcześniej nowy wygląd Facebooka, który wywołał dużo zamieszania).

👉 Nic dziwnego. Na Facebooku jest aż 2,8 miliarda aktywnych użytkowników, regularnie korzystających z serwisu każdego miesiąca, a 1,84 miliarda osób sprawdza wall codziennie (Ty pewnie też 😉). Z jednej strony smutek, z drugiej zawsze tak było, że reklama, w różnej formie, wspierała rozwój firmy (media, gazety, promocje, wydarzenia, targi, etc.). Czy to oznacza, że bez reklamy nie zrobisz już nic? Nie sądzę, ponieważ...

...jeżeli dobierzesz właściwą grupę odbiorców (zdobędziesz ich organicznie [bezpłatnie] poprzez promowanie swojej firmy/osoby na grupach lub eventach – tych w internecie i poza nim), a także będziesz działać, pracować i realizować swoje własne cele, zostaniesz zauważony. Nie sztuką jest mieć 100 000 przypadkowych obserwujących, głównym celem zawsze jest sprzedaż. Czasem więc lepiej mieć mniej, ale jakościowych polubień, niż więcej (zasięgów w liczbach), na których nic nie zarobisz.

Temat wielowątkowy i niełatwo mi przelać wszystkie myśli na "papier", jednak podsumowując – uważam, że jakiekolwiek zmiany nie zostaną wprowadzone, Twoim (i moim) zadaniem jest robić swoje, testować, sprawdzać, DZIAŁAĆ, a przede wszystkim nie sugerować się algorytmem i zasięgami, bo fanpage to jedna (nie jedyna!) z wielu czynności, które warto wykonać, prowadząc działania marketingowo-pr'owo-reklamowe swojej firmy ( i generalnie swoją firmę...). 🙃


#facebook #zmiany #zasięgi #relacje #polubienia #lajki #like #prowadzeniefanpage