Próba wyłudzenia danych!

Facebook Phishing Attack: “Your page has been reported by others about lying or fraud!”


Ostatnio po Facebooku krąży nowy wirus/sposób wyłudzenia danych użytkowników – powiadomienie, że fanpage został oznaczony w poście, a wysłane ze strony Confirming Pages Information.


Jako że jeden z fanpage moich klientów również dostał powiadomienie w poście, weszłam sprawdzić, a tam poniższa wiadomość, która po polsku brzmi mniej więcej w ten sposób: "Twoja strona została zgłoszona przez użytkowników jako szerząca nieprawdziwe informacje. Aby temu zapobiec i naprawić sytuację, potwierdź swoje dane na Facebooku" – screen w oryginalnej wersji poniżej.


Zaczęłam szukać informacji, na polskich stronach nie znajdując nic sensownego, aż dotarłam do anglojęzycznych, które krok po kroku opisują zagrożenie (źródło: news.trendmicro).


Pod linkiem umieszczonym w poście znajduje się panel do logowania, łudząco podobny do oryginalnego z Facebooka. Po wpisaniu danych, traci się wszystko... Z tego, co wyczytałam, przejmują konta, na których dany profil widnieje jako administrator poszczególnych fanpage, chociaż na moja logikę, jeżeli poda im się przypadkiem dane do swojego konta, nie ma już do czego wracać, ponieważ odzyskanie profilu graniczy z cudem (ostatnio częściej dzieją się cuda, niż ludzie odzyskują swoje fanpage, które nierzadko budowane są latami). Natomiast poniżej pionowego wielokropka oznaczone zostały różne, pewnie zupełnie przypadkowe firmy – w tym te mniejsze strony osób indywidualnych, a także największych znanych marek!


Uważajcie w sieci!
#oszustwointernetowe #wyłudzeniedanych #administrator #admin #phishingattack