Czysto teoretycznie – Facebook znika i…?

Nie zamykaj się na jedno medium


Budowanie marki (firmy) wiąże się z działaniem na różnych polach – zarówno online jak i offline.


Awaria Facebooka (z dnia 4 października 2021), a tym samym aplikacji Instagram i WhatsApp, dobitnie pokazała, że nie warto opierać się tylko na jednej ścieżce sprzedaży i traktować jej jako pewniak.

Po kilku godzinach od wyłączenia Mediów, wciąż byłam spokojna, wiedząc, że zdecydowaną większość moich klientów obsługuje jeszcze (głównie) poza tymi kanałami. Znam też inne sposoby promocji marki, aniżeli Social Media, dzięki czemu w głowie alternatywie pojawił się plan B – gdyby jednak Sociale nie wróciły do aktywności, a klienci bazujący na FB czy IG zostali z niczym.


Dlatego tak ważne jest między innymi budowanie relacji z odbiorcą/potencjalnym klientem czy budowanie samej marki (kotwiczenie brandu, nazwy, fontów, kolorów, etc.). Pozwolenie na znalezienie się w różnych miejscach i zapewnienie skutecznej ścieżki kontaktu (warto zadbać o dostarczenie numeru telefonu, maila, adresu firmy – kiedyś były to jedyne [i skuteczne] sposoby kontaktu, o których z wygody zapominamy – osobiście zdecydowanie jestem zwolennikiem równoległej promocji poza internetem).

Zbieramy lajki, patrzymy z satysfakcją, jak rośnie nasz fanpage i nagle...pyk...nie ma


Wiele sklepów internetowych padło na te kilka godzin, ponieważ bazują tylko na sprzedaży przez Facebook lub Instagram, bez pewności, czy ich biznesy jeszcze istnieją w tej formie, w której ją zostawili.


W trudniej sytuacji znalazła się mimochodem również grupa zawodowa naszych czasów, tj. influencerzy.


Przeszło Ci przez myśl, a co gdyby jednak trzy główne Social Media więcej się nie włączyły? Jak wtedy prosperowałaby Twoja firma? Albo hipotetycznie – włączyły, ale się wyzerowały?


Sprzedaż, rozwój, zarządzanie, relacje – wszystko to dzieje się na co dzień poza internetem, który w obecnych czasach jest tylko bardzo wygodnym narzędziem do budowania zasięgów i generowania sprzedaży (o ile działa).

Polecenia i marketing szeptany


Synergia działań sprawia, że w takich chwilach zupełnie nie musisz się o to martwić. Masz świadomość, że klienci Cię znajdą, nawet pomimo awarii największych serwisów świata. Że polecą, ponieważ jesteś świetnym specjalistą w danej dziedzinie lub masz w sklepie produkty wysokiej jakości. Ale daj się znaleźć. Nie uzależniaj się tylko od Facebooka. Buduj relacje i sieci kontaktów – również poza internetem.


Mam ochotę zostawić Cię z taką refleksją – gdyby Facebook nie wrócił, w jaki sposób promowałabyś/promowałbyś dziś swoją firmę?


#awariafacebooka #synergiadziałań #instagram #whatsapp


Jeśli wiedza zawarta w artykule wydaje Ci się interesująca lub przydatna, wesprzyj moje działania, stawiając małą biznesową kawę. Z góry dziękuję! - > https://buycoffee.to/diamondspeechmm