Algorytm

Znasz? Słyszałeś? Wiele osób bardzo się go boi.


Na początku swojej przygody z Social Mediami i ja byłam "wystraszona". Zamiast poświęcić całą swoją uwagę na działaniach, myślałam o tym, jak poradzić sobie ze zmieniającym się algorytmem. Nie, żebym nie spała po nocach z tego powodu, ale przynajmniej starałam się wiedzieć, co jest "modne" w danej chwili, z czego wynika spadek zasięgów czy znikające rekomendacje.


Skupiałam się wtedy również na tym, ile wyświetleń mają moje posty, co, jak się później okazało, nie ma aż tak wielkiego znaczenia, ponieważ ostatecznie obserwuje mnie więcej osób, niż mi się wydaje (i pokazują statystyki). Myślę, że post o zasięgach również powstanie, bo spędza sen z powiek niejednemu marketerowi.


I nie neguję tego, by być w tym zakresie na bieżąco, ale algorytm, według mnie, nie powinien znajdować się na pierwszym miejscu zmartwień względem prowadzenia fanpage. To, że się zmienia, jest całkowicie naturalne. Facebook świetnie obserwuje rynek, a że działa międzynarodowo, musi wziąć pod uwagę ogromną ilość czynników, skąd myślę, wynikają ciągłe zmiany w sposobie działania algorytmu.


Algorytm Facebooka

Obecnie uważam (na podstawie doświadczeń i obserwacji własnych), że sam algorytm nie ma znaczenia i jest stosunkowo niegroźny, jeżeli:

  • regularnie publikujemy posty (regularnie = ciągiem, często, długoterminowo, nie "regularnie" , czyli raz w miesiącu),

  • staramy się, żeby posty były ciekawe dla naszej docelowej grupy odbiorców,

  • udostępniamy treści na grupach,

  • wypowiadamy się pod postami na forach,

  • staramy się dbać o aktywność fanów pod postami na fanpage,

  • informujemy o bieżących działaniach naszej firmy,

  • budujemy społeczność i prawdziwe relacje z odbiorcami.


Media Społecznościowe tworzą ludzie, nie roboty (algorytmy)!


Jeżeli chcesz poszerzyć zasięgi i odstawić obawę o algorytm na dalszy plan, zainwestuj w reklamę, która wspomoże rozpoznawalność marki, co z kolei wzmocni wypracowane organicznie zaufanie (poprzez tworzenie wartościowego contentu).


Pozdrawiam!

______________________

#socialmediatips #prowadzeniefirmowegofanpage #agencjakreatywna #agencjamarketingowa #marketinginternetowy