Nie możesz znaleźć pracy? Przyjrzyjmy się Twojemu CV!

Twój życiorys to Twoja wizytówka!

Dobrze napisany życiorys sprawia, że rekruter i przyszły pracodawca, traktują Cię adekwatnie do oczekiwań.

Wiesz, czym jest pierwsze wrażenie? Spotykamy się z tym na co dzień. Dokładnie to samo dzieje się w momencie, gdy rekruter otwiera Twoje CV — pierwszego wrażenia nie można zmienić. Mamy więc tylko jedną szansę, żeby dobrze się zaprezentować.

Pisząc życiorys, należy zwrócić uwagę na:

- dane (i na tym etapie pisania CV zdarzają się błędy, np. w numerze telefonu), - cel zawodowy, najlepiej związany z przyszłym stanowiskiem pracy, tj. kilka słów o swoim doświadczeniu lub motywacji do podjęcia nowej pracy, - błędy ortograficzne, stylistyczne, interpunkcyjne oraz spacje, które często powodują "dziury" w tekście, co wygląda nieelegancko (zwłaszcza gdy korzysta się z gotowych szablonów i tylko uzupełnia je treścią), - najważniejsze informacje z przeszłości zawodowej, tj. zakres obowiązków (tu również z myślą o nowym miejscu pracy). Nie umieszczamy w CV wszystkich informacji z życia zawodowego, ponieważ to spowodowałoby chaos, a dokument stałby się nieczytelny, - ujednolicenie treści, czyli powiązanie celu zawodowego z zakresem obowiązków, a także zainteresowaniami,

- języki, które najczęściej są weryfikowane podczas rozmowy rekrutacyjnej (zatem nie warto zawyżać kwalifikacji),

- certyfikaty, kursy, szkolenia — wszystko, czym chcemy się pochwalić, powinno znaleźć swoje miejsce w CV i zostać odpowiednio wyeksponowane,

- wykształcenie,

- klauzulę, która musi być zgodna z RODO, czyli regulacjami o ochronie danych osobowych. Niestety nie ma już czegoś takiego jak klauzula ogólna. Za każdym razem wysyłając CV, należy wpisać nazwę firmy, do której aplikujemy. Jest to mozolne, ale są firmy, które nawet nie rozpatrzą kandydata, jeśli klauzula nie będzie właściwa. - odpowiednią szatę graficzną (Word i inne tego typu programy oferują gotowe szablony — których notabene nie jestem zwolennikiem. Stworzenie CV od podstaw sprawi zdecydowanie lepsze wrażenie), - postaraj się, by CV nie przekraczało jednej lub dwóch stron maksymalnie. Pisanie "książki" swoich dokonań nie pomaga. Liczą się konkrety.

Powyższe elementy najczęściej stosowane są w tak zwanym CV chronologicznym.

A co w sytuacji, gdy pojawi się luka?

Czasem w życiu zdarza się tak, że na dłuższy okres musimy zrezygnować z kariery zawodowej, a po przerwie ponownie szukamy pracy.

Powody są różne: ciąża, urlop macierzyński, dłuższa choroba, zamknięcie się firmy, w której byliśmy zatrudnieni lub po prostu odpoczynek od korporacji.

Prawdą jest, że z tych przerw kandydat często musi się tłumaczyć podczas rozmowy rekrutacyjnej, chociaż nie zawsze ma na to ochotę.

W zależności od specyfiki branży można poratować się tak zwanym CV funkcjonalnym.

Dzięki temu, zamiast wpisywać rok po roku i miesiąc po miesiącu miejsca zatrudnienia, uzupełniamy życiorys swoimi osiągnięciami. To może być program, który stworzyliśmy, innowacje, które zostały wdrożone w firmie dzięki nam, portfolio ze zdjęciami czy grafikami.

Możliwości nie brakuje, trzeba tylko odpowiednio dobrać słowa.

W załączniku przykładowe CV, które zrobiłam na zlecenie.

Dane klientki zostały wykasowane.

Wciąż nie wiesz, jak powinno wyglądać Twoje CV? Skontaktuj się ze mną!

Razem napiszemy życiorys w taki sposób, by zachęcić przyszłego pracodawcę do zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjną.

Masz już gotowe CV, ale nie wiesz, czy jest odpowiednie? To świetnie! Prześlij je do mnie — doradzę, zasugeruję zmiany.

Kontakt:

e-mail: biuro@diamondspeech.pl

lub

tel.: 516 301 677

Zapraszam!